Cała Polska Czyta Dzieciom

Nasze Przedszkole włącza się do akcji “Cała Polska Czyta Dzieciom”. Głównym celem tej kampanii jest propagowanie codziennego czytania dzieciom.
Dzięki tej prostej czynności w przyjazny, ale jakże skuteczny sposób mamy szansę wspierać wszechstronny rozwój dzieci. Jesteśmy przekonani, że czytanie dzieciom dla przyjemności – 20 minut każdego dnia – rozbudzi ich naturalną ciekawość świata, wyobraźnię, wprowadzi ich w świat wartości i uczuć oraz pokaże, że czytanie jest magicznym momentem i niesamowitym sposobem spędzania czasu.
Zgodnie z głównym hasłem kampanii „Czytaj dziecku 20 minut dziennie. Codziennie.” zachęcamy również Państwa do spędzania czasu ze swoimi pociechami na wspólnym czytaniu. Aby zdobyć więcej informacji o dobrodziejstwach płynących z czytania dzieciom zapraszamy na oficjalną stronę internetową kampanii www.calapolskaczytadzieciom.pl

“Naród, który mało czyta, mało wie. Naród, który mało wie, podejmuje złe decyzje – w domu, na rynku, w sądzie, przy urnach wyborczych” – jak ostrzega Jim Trelease, amerykański – propagator czytania dzieciom. – “Niewykształcona większość może przegłosować wykształconą mniejszość – to bardzo niebezpieczny aspekt demokracji”. Jim Trelease autor: “Read-Aloud Handbook” /Podręcznik głośnego czytania/)

KLUCZEM DO WIEDZY I SPRAWNOŚCI UMYSŁU JEST CZYTANIE

Czytanie rozwija język, język zaś stanowi podstawę dla myślenia, w tym także matematycznego. Czytanie otwiera dostęp do skarbnicy ludzkiej myśli i wiedzy. Tymczasem wielu ludzi choć umie czytać – nie czyta. Dlaczego? Ponieważ…

NAWYK CZYTANIA I MIŁOŚĆ DO KSIĄŻEK MUSI POWSTAĆ W DZIECIŃSTWIE 

Uczymy dzieci czytania, ale nie dbamy o to, by lubiły czytać. Nie rozbudzamy w nich zapału do książek, nie dokładamy starań, by czytanie stało się ich ogromną przyjemnością i potrzebą! Wielu dzieciom doświadczenia z książką kojarzą się z przymusem, przykrością i nudą. Dlatego porzucają czytanie na rzecz telewizji.

Nie stają się czytelnikami na resztę życia, tracą szansę na ciągłą edukację, na stały rozwój intelektualny i zawodowy.

Najskuteczniejszym sposobem wychowania czytelnika na całe życie jest głośne czytanie dziecku dla przyjemności!

CODZIENNE GŁOŚNE CZYTANIE DZIECKU WARTO ZACZĄĆ JAK NAJWCZEŚNIEJ I NIE ZARZUCAĆ GO NAWET GDY DZIECKO SAMO JUŻ DOBRZE CZYTA

Czytajmy niemowlęciu trzymając je w ramionach, patrząc na nie z miłością i głosem wzbudzając jego zainteresowanie. Budujemy w ten sposób trwałe skojarzenie czytania z poczuciem bezpieczeństwa, przyjemności i więzi. Stymulujemy przy tym jego rozwój umysłowy. Dzięki czytaniu w mózgu dziecka powstają miliony połączeń neuronowych, które wpłyną na jego inteligencję. Utrzymajmy rytuał głośnego czytania nawet wtedy, gdy dziecko samo już dobrze czyta – poziom rozumienia tekstu czytanego na głos przekracza o kilka lat poziom rozumienia przy samodzielnym czytaniu. Nie pozbawiajmy dziecka tej korzyści – ani czasu spędzonego razem w serdecznej atmosferze! Czytajmy nastolatkom. Wspólne czytanie w rodzinie – i własne czytanie – ochroni je przed wieloma problemami wieku dorastania. Pamiętajmy, że…

Książki są pokarmem nie tylko dla intelektu, ale i dla psychiki.

Dzieci, które bardzo wcześnie same czytają, nauczane i ponaglane przez dorosłych, niekoniecznie stają się czytelnikami na resztę życia. Na tym etapie rozwoju trud samodzielnego czytania – często bez zrozumienia tekstu – zwykle przewyższa przyjemność z lektury. Może to pozostawić trwałe skojarzenie czytania z przykrością i doprowadzić do niechęci do książek. Zadbajmy, by czytanie było zawsze dla dziecka radością – będzie nią wówczas, gdy do niego należeć będzie słuchanie, rozumienie i uruchamianie wyobraźni w ramionach bliskiej osoby – a do nas reszta. Samodzielne czytanie przez dziecko powinno przyjść w sposób naturalny, gdy pragnie ono tego i jest do tego gotowe.

Głośne czytanie jest proste, bezpłatne i dzieci je uwielbiają!

Nie potrzeba tytułów naukowych ani drogiego sprzętu, by czytać dzieciom. Książki można wypożyczać, wymieniać, kupować na przecenach. Nie trzeba dobrej dykcji, by być najlepszym nauczycielem czytania dla swego dziecka. Doskonałe zajęcie dla Tatusiów, którzy mają mało czasu dla swych dzieci i nie zawsze wiedzą jak go wypełnić.

Czytanie jest dziś ważniejsze niż było kiedykolwiek w przeszłości

  •  Świat jest coraz bardziej skomplikowany, lawinowo przyrasta ilość informacji, rozwój wiedzy i zmiany na rynku pracy następują coraz szybciej. Ludzie, którzy nie czytają, nie nadążą za tymi zmianami i zostaną zepchnięci na margines współczesnego życia. To samo dotyczy społeczeństw.
  •  Żyjemy w cywilizacji telewizyjnej. Badania naukowe wykazują szkodliwość nadmiernego oglądania telewizji przez dzieci. Telewizja nie rozwija u dzieci myślenia i skraca ich przedział uwagi, wiele programów wywołuje lęki i niepokój oraz znieczula na przemoc. Aby dziecko nauczyło się w mądry i umiarkowany sposób korzystać z telewizji, musi już w najmłodszym wieku otrzymać alternatywę w postaci innej, atrakcyjnej formy spędzania czasu – czytania.

Codzienne głośne czytanie jest szczepionką przeciwko wielu niepożądanym wpływom i zagrożeniom dla umysłu i psychiki dziecka ze strony współczesnej cywilizacji.

Zalety głośnego czytania:

1.      Buduje mocną więź między dorosłym i dzieckiem

2.      Tworzy skojarzenie czytania z przyjemnością i poczuciem bezpieczeństwa

3.      Niezwykle stymuluje rozwój mózgu.

4.      Przynosi ogromną wiedzę ogólną; rozbudowuje słownictwo

5.      Uczy myślenia, pomaga w zrozumieniu ludzi, świata i siebie

6.      Daje kontakt z bogactwem doświadczeń niemożliwych do zdobycia samemu

7.      Rozbudza zainteresowania, rozwija wyobraźnię

8.      Stymuluje rozwój emocjonalny, rozwija wrażliwość i empatię,

9.      Uczy wartości moralnych, wpływa na zmianę negatywnych postaw na pozytywne,

10.    Buduje samouznanie – dziecko czuje się ważne, kochane i coraz bardziej kompetentne

11.    Ułatwia samodzielne czytanie, daje podwaliny pod sukces w mówieniu i pisaniu

12.    Chroni przed uzależnieniem od telewizji i absorbowaniem z niej antywartości

13.    Uczy nieagresywnych sposobów rozwiązywania problemów i konfliktów,

14.    Kształtuje nawyk czytania na całe życie

15.    Jest najlepszą inwestycją w pomyślną przyszłość dziecka

Rodzice! 

Od Was w największym stopniu zależy pomyślna przyszłość Waszego dziecka. Bez względu na sytuację rodzinną, majątkową, czy własne wykształcenie, jeśli chcecie, by Wasze dziecko było mądre i odnosiło sukcesy w szkole i w życiu…

CODZIENNIE CZYTAJCIE MU GŁOŚNO PRZEZ 20 MINUT

Top
UDOGODNIENIA DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH