Pomysły na “Woda na posterunku”

Tańczący olej

Potrzebujemy:

– do ¾ wypełnioną szklankę wodą;

– kakao;

– sól;

– 5 łyżek oleju.

Do szklanki z wodą wlewamy olej i dosypujemy kakao. Górna część zostaje zabarwiona. Sprawdźcie, co się stanie kiedy wsypiecie sól?

 

Galaktyka w słoiku

Potrzebujemy:

– słoik wypełniony do połowy wodą:

– brokat;

– watę;

– barwnik spożywczy;

– patyczki do szaszłyków.

Zabarwiamy wodę na niebiesko. Dodajemy watę do wysokości płynu, następnie wsypujemy odrobinę brokatu i mieszamy. Dolewamy wodę zabarwioną na czerwono, ponownie dodajemy watę i brokat. Teraz kosmos został zamknięty w słoiczku.

 

Kolorowy deszcz

Potrzebujemy:

– szklanka wypełniona do ¾ wodą;

– pianka do golenia;

– barwniki spożywcze.

Wyciskamy piankę do golenia na powierzchnię wody, po czym bezpośrednio z pojemnika wlewamy kolorowy płyn. Chmurka z pianki napełni się barwami, a w wodzie zaobserwujemy „deszcz”.

Jak wywołać deszcz?

Potrzebujemy:

– słoik z wrzącą wodą;

– lód;

– talerzyk.

Na słoik z wodą nakładamy talerzyk z kostkami lodu. Obserwujemy co będzie się działo na ściankach szklanego pojemnika.

 

Wędrująca woda

Potrzebujemy:

– 4 szklanki z wodą;

– 4 puste szklanki;

– ręczniki papierowe;

– barwniki spożywcze.

Zabarwiamy wodę, a następnie układamy szklanki naprzemiennie (pusta-pełna). Papierowy ręcznik zwijamy z rulon i wkładamy jeden koniec do wody, a drugi do pustej szklanki. Po pewnym czasie woda zacznie się przemieszczać i napełniać puste szklanki.

 

Titanic

Potrzebujemy:

– miskę z wodą;

– linijkę;

– wodę zamrożoną w plastikowym kubku;

– coś, co przypomina Titanic (można samemu zbudować statek, np. z klocków lego).

Do wody wkładamy lód wyjęty z kubka. Mierzymy linijką ile z niej wystaje ponad powierzchnię, a ile jest pod spodem (część wystająca z wody jest ośmiokrotnie mniejsza od tej zanurzonej). Jak wytłumaczymy obrazowo, dlaczego płynący Titaniciem nie zauważyli góry?

 

Wodne wulkany

Potrzebujemy:

– 4 szklanki wypełnione wodą;

– barwniki spożywcze (lub bibułę) w 3 kolorach;

– kwasek cytrynowy;

– opakowane sody oczyszczonej;

– łyżka.

W trzech szklankach barwimy wodę (każda w innym kolorze)i wsypujemy kwasek cytrynowy. W czwartej mieszamy ją z sodą oczyszczoną. Z ostatniej szklanki nabieramy strzykawką płyn i wlewamy go do każdej z kolorową wodą. Pod wpływem reakcji płyn zaczyna uciekać z pojemników, dlatego lepiej jest podłożyć pod nie tacę.

Top
UDOGODNIENIA DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH