Pomysły na: Zabawy kreatywne

Pomysł na naszyjniki z makaronu

Dzieci nawlekają makaron na sznurek, kolorowe druciki. Żeby makaron był bardziej atrakcyjny do zabawy dla dzieci można go pomalować farbami.

Jak zrobić Gniotka

Do wykonania gniotka potrzebujemy balon, butelkę 500 ml, mąką ziemniaczaną lub ryż, lejek, słomkę lub wykałaczkę, włóczkę do zrobienia fryzury naszemu stworkowi oraz czarny marker. Na początku wsypujemy mąkę do wysokości ½ lub ¾ butelki w zależności od wielkości balona. Najlepiej robić to przez lejek, poruszając w środku słomką lub wykałaczką, aby przesypywało się bez zastojów. Następnie dmuchamy balon, skręcamy go i zakładamy na butelkę. Obracamy butelkę w taki sposób, aby mąka przesypała się do nadmuchiwanego balona. Można to przyśpieszyć ściskając kilkakrotnie butelkę. Wypełniony balon ściągamy z butelki, spuszczamy powoli powietrze, związujemy go i zabieramy się za dekorowanie. Na czubku głowy naszego Pana Gniotka przywiązujemy włóczkę i rysujemy markerem buzię.

Tęczowy pompon z kolorowych włóczek

Z tektury wycinamy 2 koła o średnicy tak dużej jak ma być duży nasz pompon. Wycinamy w nich otwory o średnicy 1 cm. Tak przygotowane koła dzieci szczelnie owijają włóczką aż koła (obręcze) staną się grube. Aby pompon był we wszystkich kolorach tęczy, owijamy jeden kolor po drugim. Gdy obręcze są już owinięte wtedy przecinamy włóczkę na krawędziach dookoła. Po rozciągnięciu obręczy związujemy i zdejmujemy obręcze. Teraz wystarczy poodcinać wystające kawałki włóczek, żeby wyrównać pomponik i gotowe.

Figurki z masy solnej

Do przygotowania masy solnej potrzebujemy 3 składników: mąki pszennej, soli i wody. Mąkę i sól przygotowujemy w takiej samej ilości np.

1 szklanka mąki

1 szklanka soli

Ok. 0.5 szklanki wody

Oczywiście do uzyskania większej ilości masy używamy wielokrotności mąki i soli np. 3 szklanki mąki + 3 szklanki soki + woda. Zaczynamy od tego, że do głębokiej miski wsypujemy mąkę i sól. Dokładnie mieszamy i wlewamy niewielką ilość wody. Mieszamy, rozgniatamy grudki, dodajemy odrobinę wody i ponownie mieszamy. Ilość wody jest tu kluczowym czynnikiem i trzeba ją wlewać stopniowo. Ciasto wyjmujemy na stół lub stolnicę ugniatamy, aż będzie gładkie (około 5 minut). Po tym czasie możemy np. odbijać nasze dłonie w masie lub ślady dinozaurów. Możemy także wykonać figurki z masy solnej. Kiedy wykonamy figurki należy zostawić je do wyschnięcia, a następnie jak wyschną można je pomalować farbami.

Zakładki do książek ze sznurkowych frędzli

Do wykonania zakładek potrzebujemy: kolorowe sznurki – kordonek, kolorowe sztywne kartki (mogą mieć różne wzory po obu stronach). Można użyć tutaj także białych kartoników ozdobionych przez dzieci, dziurkacz, nożyczki. Inną ewentualnością jest ozdobienie zakładek naklejkami przez dzieci co na pewno da im dużo frajdy. Wykonanie:

Sznurek nawijamy dość ciasno na 4 palce dłoni w kilku warstwach.
Gdy warstwa sznurka jest dość gruba, trzeba go delikatnie zdjąć z palców i obwiązać z jednej strony (tym samym kolorem sznurka).
Pętelkę drugiej strony naszego frędzelka przecinamy i ozdoba gotowa.

Gdy frędzelki są już gotowe, wycinamy z kolorowych kartonów prostokąty i dziurkaczem robimy dziurkę na górze każdego kartonika. Sznurek przeplatamy przez kartonik i frędzelek, a potem zawiązujemy końce. Nasza zakładka do książki jest już gotowa.

Top
UDOGODNIENIA DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH