Biblioteka poleca

Brandon Mull: „Baśniobór. Tajemnice smoczego azylu”

Stowarzyszenie Gwiazdy Wieczornej nie ustaje w poszukiwaniu talizmanów. Kendra, pragnąca ze wszystkich sił powstrzymać Stowarzyszenie, dowiaduje się, gdzie jest klucz do skarbca, w którym ukryto jeden z nich. Aby go zdobyć, Rycerze Świtu muszą narazić się na śmiertelne niebezpieczeństwo – przekroczyć próg smoczej świątyni. Misja się nie powiedzie, jeśli nikt nie zdobędzie się na kradzież świętego przedmiotu, zazdrośnie strzeżonego przez centaury. Chwileczkę, ale czy ktoś widział Setha?

Martin Widmark, Helena Willis: „Tajemnica meczu. Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai”

Jak co roku w Valleby rozgrywany jest bardzo ważny mecz. Czy drużynie Valleby tym razem uda się pokonać drużynę miasta Sandby? Srebrny puchar błyszczy w słońcu, czekając na zwycięzcę. Lasse i Maja wytrwale kibicują swojej drużynie. Nagle dokonują zaskakującego odkrycia.

Kolejne tytuły serii „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai” od kilku lat wybierane są książką roku przez szwedzkie Jury Dziecięce, czyli niemal 50 tys. głosujących dzieci, a tym samym nie schodzą w Szwecji z list
bestsellerów.

Akcja książek rozgrywa się w małym szwedzkim miasteczku Valleby i jego okolicach. Główni bohaterowie, Lasse i Maja, chodzą do tej samej klasy i wspólnie prowadzą małe biuro detektywistyczne.

Holly Webb: „Animal Magic. Bernard szuka domu”

Od kiedy Lotka pokonała złą czarownicę Pandorę i odzyskała przyjaźń Olgi, nareszcie może skupić się na innych rzeczach. Na przykład na tym, jak uratować biednego, opuszczonego królika Bernarda i jak sprawić, by Sonia – jej ukochana jamniczka – przestała się gniewać. Trudno jest jednak udobruchać obrażonego pieska. W dodatku Lotka znów ma kłopoty z okropną Sarą, a na domiar złego nagle przyjeżdża mama z zaskakującymi wieściami… Jak jedenastoletnia dziewczynka ma sobie z tym wszystkim poradzić?

Małgorzata Musierowicz: „McDusia”

Długo wyczekiwana kolejna część „Jeżycjady” pozwala znów zajrzeć do przyjaznego domu Borejków, akurat w okresie świąt Bożego Narodzenia. Przybycie Magdusi, córki Kreski, powoduje piorunujące zmiany w spokojnym życiu rodziny, a ślub Laury uruchamia działanie osławionego Fatum. Śmieszna, miła, ale i refleksyjna powieść Małgorzaty Musierowicz jak zwykle podnosi na duchu i krzepi, bawi do łez i uczy, skłania do zastanowienia nad sprawami wielkiej wagi.

Joanna Olech: „Dynastia Miziołków”

„Dynastia Miziołków” w roku 1993 była drukowana w odcinkach przez czasopismo „Świat Młodych”. Otrzymała nagrodę literacką im. Kornela Makuszyńskiego, a rok później została nagrodzona w konkursie „Dziecięcy Bestseller Roku”. Powstała nawet wersja dla niewidomych, napisana alfabetem Braille’a. Książka opowiada o losach zabawnego Miziołka i jego rodziny – Mamiszona, Papiszona oraz młodszego rodzeństwa, Kaszydła i Małego Potwora.

Conn Iggulden: „Toliny. Nowe wystrzałowe opowieści dla dzieci”

Nowe, wciągające przygody zabawnych skrzatów z Szerłudkowa, tym razem w roku 1922, w czasach króla Jerzego V. Życie w wiosce zmienia się w mgnieniu oka, bo oto najmłodszy z Tolinów dokonał wielkiego fajerwerkowego odkrycia i trafił w sidła tajemniczych brodaczy w wielkich buciorach. Śledząc jego losy, młodzi czytelnicy dowiedzą się przy okazji, dlaczego niebo jest niebieskie i czy powietrze jest ciężkie. Sprytnie przemycone treści edukacyjne idą w parze z zabawą – nie od dziś wiadomo bowiem, że mikroskopijne Toliny mają gigantyczne poczucie humoru.

„Wróżki. Cynka Dzwoneczek” – wyd. Egmont Polska

Poznaj świat wróżek, zobacz, jakie czynności wykonuje codziennie Cynka. Poznaj jej narzędzia, dowiedz się do czego służą.

Rosemary Sutcliff: „Dziewiąty legion”

Pierwszy tom bestsellerowej trylogii „Orzeł”, na podstawie którego powstał film w reżyserii zdobywcy Oscara, Kevina Macdonalda. „Dziewiąty legion” został okrzyknięty jedną z najwspanialszych książek młodzieżowych XX w. i sprzedał się na świecie w nakładzie przeszło miliona egzemplarzy. „Dziewiąty legion” wyruszył ku mglistym rubieżom północnej Brytanii i więcej go nie widziano. Cztery tysiące żołnierzy przepadło bez wieści, a razem z nimi ich sztandar. Marek, rzymski centurion, postanawia zgłębić tajemnicę zaginionego legionu, którym przed laty dowodził jego ojciec. Udaje się więc na śmiertelnie niebezpieczną wyprawę w nieznane strony, zamieszkane przez wrogie plemiona. Nikt nie spodziewa się, że kiedykolwiek wróci…

„Samoloty” – wyd. Egmont Polska

Dusty Popylacz, mały samolot rolniczy, marzy o zwycięstwie w największym w historii wyścigu powietrznym Lot Wokół Globu. Ale Dusty cierpi na lęk wysokości, a do tego na trasach przelotów podpadł groźnym rywalom… Jednak mały zawodnik z etapu na etap radzi sobie coraz lepiej i zyskuje fanów na całym świecie. Wsparcie przyjaciół i ich dobre rady dodają mu skrzydeł. Jeśli chcesz się dowiedzieć, czy mały Popylacz spełni swoje wielkie marzenie, koniecznie przeczytaj tę książkę!

René Goscinny: „Przepisy Mikołajka”

Mikołajek i jego koledzy są wielkimi łasuchami – i to wcale nie tylko Alcest! A teraz pokazują, że
gotowanie może być ogromną frajdą. Szalone szaszłyki, trzypiętrowa kanapka, skaczący popcorn – „Przepisy Mikołajka” to mnóstwo smacznych i zabawnych dań dla małych i dużych.

Rodzinne gotowanie jest coraz modniejsze, a gotowanie z Mikołajkiem to gwarancja pysznej zabawy!

Julianna po pierwsze kocha zwierzęta i chciałaby zostać obrończynią ginących gatunków, po drugie kocha Barcelonę i marzy, aby tam kiedyś pojechać, po trzecie nie czuje się kochana przez swoich rodziców. Nigdy nie potrafiła znaleźć z nimi wspólnego języka, ale teraz się rozwodzą i w dość niespodziewany sposób informują swoją córkę o nowych planach na życie. Julianna jest przerażona. To wszystko dzieje się za szybko, dlatego decyduje się na desperacki krok…  „Miłość niejedną ma minę” to książka o różnych miłościach – miłościach niespełnionych, miłościach, które umarły, o nowo narodzonych, o takich, o których dopiero się marzy i tych, które przychodzą niespodziewanie.
Zaskakujące pomysły, wartka akcja, w którą wpleciony jest wątek kryminalny , wyrazista postać głównego bohatera Adasia to atuty czyniące z tej powieści ulubioną od pokoleń lekturę nastolatków.
Za osiedlem  Cztery Wiatry rozciąga się kraina Dalej i Dalej. Tam jedenastoletni Filip śmiga na rowerze, gdy chce wyrwać się z domu i uciec  od wakacyjnej nudy. Bo w Dalej i Dalej między drzewami przemykają wilki, a w starej willi z ogrodem mieszka ciocia Agnieszka, pisarka. Tylko ona zna sekret Filipa. Błyskotliwa, mądra i pełna subtelnego ciepła opowieść o chłopcu, który przekonuje się, że wyobraźnia ma wielką moc. Powieść „Cześć, Wilki!” jak ważną rzeczą w życiu jest wyobraźnia. I że warto jej ufać. To książka, która dodaje odwagi by marzyć.
Pewnego dnia do kamienicy Pod Świńskim  Kopytkiem niespodziewanie wprowadza się nowa lokatorka – sympatyczna dekoratorka wnętrz Klara Kwik, świnka obdarzona temperamentem, fantazją i nieposkromioną  kreatywnością. Wynika z tego wiele nieporozumień i sąsiedzkich konfliktów, a w tle czai się niepokojąca tajemnica z przeszłości, związana z dziwną nazwą kamienicy.  Dlaczego sąsiedzi nie znoszą Klary? Czy chodzi tylko o nowy wystrój klatki schodowej?a może ma to związek z pewnym wydarzeniem sprzed lat, o którym nikt  z sąsiadów nie che mówić? Nikt z wyjątkiem ducha Hipolita Prosiaczyńskiego. Frapująca powieść z dreszczykiem dla czytelników od lat 8, będąca jednocześnie pełną humoru opowieścią o szacunku dla odmienności, indywidualizmie i niestandardowym podejściu do życia.
Pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji detektywistyczno – kulinarna historia o buszującym na warszawskich Bielanach gangu sprytnych i sympatycznych kun. Prot Eustachy, Tomasz Montana, Euzebiusz i Pan, Patrycja i Purchawka w brawurowym stylu udaremniają zamach na życie i niebiańskie przepisy kulinarne Pani Elizy i demaskują spisek w wyższych sferach gastronomicznych.  Na koniec w zapyziałej kebabiarni otwierają kultową knajpkę..
Czy nie zastanawiało Was, gdzie znikają wrzucone do pralki skarpetki? Bo jest faktem, że znikają, skoro wsadzamy je parami, a wyjmujemy pojedyncze. Przynajmniej w domu małej Be. Otóż zaginione skarpetki ruszają w świat, robią zawrotne kariery i mają świetne przygody: zostają gwiazdami filmowymi, detektywami, mysimi mama albo po prostu uszczelnią wronie gniazdo.

Cześć ! Nazywam się Nela i mam dziesięć lat. A to jest już moja czwarta książka. Gdy miałam pięć lat zaczęłam podróżować po świecie i nagrywać filmy. Moim idolem jest Steve Irwin i tak jak on jestem reporterem-podróżnikiem. W moich filmikach i książkach pokazuje dzieciom świat, zwierzęta i dalekie kultury. Byłam w wielu ciekawych krajach na różnych kontynentach. Zapraszam Cię w niezapomnianą podróż. Opowiem o pięknych miejscach, które poznałam i o fascynujących zwierzętach, które zobaczyłam.

„Chmurka, mała Polka nie rozumie, dlaczego musi mieszkać na Syberii. I co to znaczy, że są wysiedleńcami. Ale to nic. Ma tu przecież przyjaciela Ilię, ukochanego kota Katafieja, codzienne figle na śniegu i przesiadywanie w ciepłej obórce. Nie boi się szczurów, które odwiedzają ich izbę co noc – są takie zabawne! A wiersze, których uczy się w szkole – krasiwe i melodyjne. Chmurce – Ani ciężko zrozumieć, dlaczego babcia za nimi nie przepada i uparcie przypomina o dalekiej Polsce. Czy kiedyś tam wrócą?
Rafał ma prawie dziewięć lat. Mieszka w Dzielnicy. Nie chodzi do szkoły, bo w Dzielnicy nie ma szkół dla dzieci w jego wieku. Wszyscy tu ciągle się wprowadzają lub wyprowadzają, więc Rafał nie ma żadnych przyjaciół. Dziadek, który się nim opiekuje, przez całe dni wędruje po Dzielnicy i gra na skrzypcach, aby zarobić na życie. Dlatego Rafał najczęściej siedzi sam w mieszkaniu. Ale nie jest samotny – ma książki i bibliotekę, która jest jedynym miejscem w Dzielnicy, do którego wolno mu chodzić samemu. Pewnego dnia bibliotekarka wręcza mu powieść „Wehikuł czasu” Herberta George’a Wellsa. Ta lektura odmienia życie chłopca, stając się początkiem wielkiej, niebezpiecznej przygody.

Oskar ma dziesięć lat i problem: w jego rodzinie pojawia się młodszy brat. Jego Mama nie dość, że zajmuje się wyłącznie najmłodszym potomkiem, to jeszcze poddaje starszego syna wymyślnym torturom: Oskar ma pomagać w domu, sprzątać swój pokój, chodzić wcześnie spać i w dodatku zjadać szpinak. Nikt, a już na pewno nie rezolutny dziesięciolatek, nie zdołałby tego wytrzymać! Na szczęście istnieje internet, a w internecie można kupić i sprzedać dosłownie wszystko. Nawet Mamę 🙂
Eryk, choć z Babcią Malutką spędził niewiele czasu, jest szczęśliwy, że starsza pani zatrzyma się na dłużej w jego domu. Nikt tak jak Babcia Malutka nie potrafi wysłuchać chłopca i opowiadać o dalekich podróżach. A co jeszcze ważniejsze ‒ nikt tak dobrze Eryka nie rozumie. Nie zawsze jednak wszystko układa się tak, jak tego pragniemy…
Świetnie się szuka skarbów, ale… lepiej, żeby nikt w tym nie przeszkadzał…
A tymczasem śladem poszukiwań pana Samochodzika w zamkach krzyżackich i siedzibach templariuszy podążają pewni Duńczycy oraz podejrzana grupka polskiej młodzieży.
Aby znaleźć skarb potrzebna jest niemała wiedza, spryt i… dużo szczęścia. Kto będzie miał go więcej?

Pan Tomasz, przedstawiający się czasem jako Tomasz Włóczęga, przez przyjaciół nazywany Panem Samochodzikiem, przezwisko swoje zawdzięczał niezwykłemu wehikułowi, odziedziczonemu po wuju-wynalazcy.
Samochód ten, choć szpetny, “skrzyżowanie czółna z taczką”, jak wyrażali się o nim złośliwi – miał niesłychane możliwości: posiadając silnik Ferrari 410 mógł pędzić z szybkością 280 km na godzinę. Dzięki zastosowanej śrubie spełniał rolę łodzi motorowej.
Tym pojazdem pan Tomasz wyruszył w Polskę, aby rozszyfrować kolejną historyczną zagadkę, schwytać złodziei i przemytników usiłujących wykraść cenne zabytkowe przedmioty.
Młodzi ludzie w okresie dojrzewania zaczynają surowo oceniać siebie, rodzinę i sens edukacji, wchodzą w konflikty z rówieśnikami i niejednokrotnie mogą mieć poczucie, że znaleźli się w tragicznym, beznadziejnym położeniu. W podobnym znalazła się Polska, która podczas potopu szwedzkiego niemal zniknęła z mapy Europy, a jednak się podniosła i zwyciężyła najeźdźcę. Wartka opowieść o walczących królach, wzbogacona historycznymi ciekawostkami pokazuje, że z każdej sytuacji jest jakieś wyjście. Nigdy się nie poddawaj! – niech to przesłanie stanie się wskazówką na całe życie dla każdej młodej dziewczyny i każdego chłopaka. Książka opisuje kontrowersyjne zachowania władców, żołnierzy i ludności, skłaniając czytelnika do rozważań nad wartościami, którymi warto kierować się w życiu. Tekst wzbogacają piękne ilustracje, mapy oraz ramki: z ciekawostkami (niebieskie) i z psychologicznymi wskazówkami (żółte). Na końcu znajduje się dodatek “Słowo do rodziców, wychowawców i nauczycieli”.
Andy i Terry mieszkają w26 piętrowym domku na drzewie. A ten domek jest najfajniejszy na świecie! Znajdziecie tu arenę do zapasów w błocie, komorę antygrawitacyjną obsługiwaną  przez robota Edwarda Łyżkorękiego, lodziarnie z lodami w siedemdziesięciu ośmiu smakach, a także Labirynt Śmierci – tak skomplikowany, że nikt nigdy z niego nie powrócił.

 

 

Top
UDOGODNIENIA DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH