Projekt edukacyjny “Współpraca się opłaca”

Wszystkie grupy przedszkolne we wrześniu realizowały projekt edukacyjny „Współpraca się opłaca”. Praca dzieci opierała się przede wszystkim na współpracy, ale w każdej grupie projekt został zrealizowany w inny sposób.

Grupa 2 – latków „Iskierki” realizowała projekt edukacyjny poprzez wspólne układanie puzzli, rytmów z użyciem figur geometrycznych oraz kasztanów i żołędzi. Razem bawili się też w zabawy muzyczno – ruchowe, malowali paluszkami tworząc ilustrację deszczu oraz masowali sobie plecki do wierszyka „Pajączek” M Bogdanowicz. Grupa układała też „szal dla Pani Jesieni”, gdzie każde dziecko dokładało swój listek do całości.

Kolejna grupa 2 – latków „Bąbelki” w ramach projektu uczyła się współpracy budując jak największą wieżę z klocków. Wspólnie wykonali pracę plastyczną „Tęcza”, gdzie każde dziecko było odcieniem na tęczy. Grupa bawiła się w zabawę ruchową ”Balonik”. Na przedszkolnym placu zabaw dzieci wspólnie robiły babki w ramach zabawy „obiad dla przedszkolaka”, a w ramach zabawy samochodami, dzieci w parach woziły się po placu zabaw.

Grupa 3 – latków „Aktywni Poszukiwacze” stworzyła we wrześniu Kącik Jesienny w sali. Dzieci przyniosły dary jesieni przygotowane wraz z rodzicami w domu. Zbieranie leśnych skarbów było okazją także do współpracy z rodzicami. Dzieci przyniosły kasztany, żołędzie, jarzębinę, kalinę, mech, wrzos, kolorowe liście, szyszki, dynie zwykłe i ozdobne. Grupa wspólnie oglądała dary natury, nazywała je, poznawała za pomocą zmysłów dotyku i węchu. W sali zapachniało lasem. Każde dziecko coś przyniosło i wspólnymi siłami stworzyliśmy piękny, pachnący kącik, który do teraz codziennie podziwiają.

Następna grupa 3 – latków „Mali Badacze”, w ramach projektu “Współpraca się opłaca” dzieci poznały znaczenie pojęcia pracy w parach i małych grupach. Miały za zadanie wznosić w parach budowle konstrukcyjne z klocków oraz wspólnie układać puzzle. Grupowym zadaniem było utworzenie jesiennego kącika przyrody również we współpracy z rodzicami, dzięki czemu dzieci miały okazję przekonać się jakie efekty daje zaangażowanie i wspólna praca w wykonanie konkretnego zadania.

Grupa 4 – latków „Pogodni Myśliciele” wspólnie stworzyła na dużym arkuszu papieru kolorową postać. Dzieci odrysowały jedną z koleżanek, która akurat tego dnia miała urodziny. Dlatego kolorowej postaci nadały imię Kaja. Dzieci świetnie się bawiły podczas wspólnego tworzenia pracy i pomagały sobie nawzajem.

Kolejna grupa 4 – latków „Radosne Bystrzaki” w ramach projektu „Współpraca się opłaca” stworzyła dwie postacie na dużym arkuszu papieru. Podczas pracy dzieci uzgadniały, jakich materiałów użyją do wykonania konkretnych części ciała postaci. Grupa zrobiła również wesołego przedszkolaka z balonika. Dzieci poznały korzyści, jakie daje nam wspólna praca.

Grupa 5 – latków „Szaleni Odkrywcy”, realizując projekt edukacyjny, dzieci zostały podzielone na dwie grupy. Każde z dzieci przyniosło różnej wielkości kartoniki, z których powstały domy, pociągi, apteki. Wykonaliśmy też wspólnie, przy realizacji tematu  “Bezpieczeństwo w drodze do przedszkola”, sygnalizację świetlną, która została umieszczona na makiecie miasta. Każda z grup musiała wykonać swoją makietę, które można było oglądać w holu przedszkola. Dzięki temu grupa już wie, że “Współpraca się opłaca”.

Grupy 6 – latków „Wynalazcy” i „Naukowcy” podczas realizacji projektu „Współpraca się opłaca” dzieci wykonały grupową pracę plastyczną, przypomniały sobie też zasady kontraktu grupowego. W ramach projektu dzieci wspólne sprzątały salę i segregowały zabawki. A z okazji Dnia Przedszkolaka grupy wspólnie stworzyły z balonów wesołego przedszkolaka.

Dzięki zabawom realizowanym w ramach projektu edukacyjnego „Współpraca się opłaca” dzieci znają korzyści wspólnej pracy i wiedzą dlaczego warto pomagać sobie nawzajem.

Top
UDOGODNIENIA DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH